środa, 26 lutego 2014

Mak



1. Zaczynamy od zrobienia środku kwiatu. Bierzemy kordonek (najlepiej czarny) i nawijamy go kilkanaście razy na dwa palce. Ja akurat nie miałam czarnego, więc wzięłam biały, a później pomalowałam go czarnym barwnikiem pudrowym.
Z dwóch stron mocujemy na nim drut florystyczny nr 22 lub 24 i przecinamy kordonek w połowie. W ten sposób mamy środki na dwa kwiaty.
Gdy mieliśmy biały kordonek, musimy go pomalować barwnikiem pudrowym czarnym.




2. Teraz zrobimy słupek kwiatu z zielonej masy cukrowej, z której formujemy mały stożek. na jego podstawie tworzymy wzór, ściskając masę pęsetą. Tak przygotowany słupek przyklejamy do zagiętego wcześniej drucika nr 22 lub 24. Łączymy go z czarnymi pręcikami zrobionymi z kordonka, taśmą florystyczną.




3. Płatki - robimy je z czerwonej masy (najlepsza jest gum paste, jeśli wcześniej o tym nie pisałam).
Kawałek masy rozwałkowujemy, zostawiając po środku zgrubienie. Wsuwamy w nie posmarowany klejem cukrowym drucik nr 24 i wykrawaczką wycinamy kształt płatka. Zgrubienie należy rozwałkować.
Przenosimy płatek na gąbkę do modelowania i narzędziem kulkowym zmiękczamy brzegi.




Jeżeli nie mamy silikonowej foremki do unerwiania płatków, możemy posłużyć się stożkiem i nim "unerwić" płatki.
Teraz przenosimy płatek na ręcznik papierowy. Bierzemy czerwony barwnik pudrowy i delikatnie pokrywamy nim płatek, ma być nierówno :) Zawsze strzepujemy nadmiar barwnika z pędzelka na papier.

Czarny barwnik rozpuszczamy w odrobinie wody lub alkoholu i malujemy nim węższą część płatka.
W ten sposób tworzymy 4 płatki na jeden kwiat. Najlepiej powiesić je do góry nogami na kilka chwil, żeby zastygły, zanim zaczniemy tworzyć kwiat.












4. Teraz złożymy kwiat w całość, bierzemy przygotowany słupek z pręcikami i sklejamy go taśmą florystyczną z płatkami. Przyklejamy dwie pary po przeciwległych stronach i mak gotowy.


5.  Oprócz kwiatu, możemy też stworzyć nierozwinięte pąki. Zieloną masę formujemy na kształt jajka, nacinamy lekko w wzdłuż, a następnie końcówkami nożyczek robimy delikatne nacięcia na pąku. Malujemy go ciemnozielonym barwnikiem pudrowym. Oczywiście pąk umieszczamy na nasmarowanym klejem, zagiętym druciku nr 24.


W pąku, od góry, robimy wgłębienie. Rozwałkowujemy kawałek czerwonej masy, zwijamy go w rulonik i przyklejamy w zagłębienie. Gotowe.




















6. Liście robimy tak, jak płatki, tylko z zielonej masy. Masę wałkujemy, zostawiając po środku zgrubienie, w które wsuwamy drucik nr 24. Rozwałkowujemy zgrubienie i wycinamy wykrawaczką kształt liścia.
Jego brzegi możemy potraktować narzędziem kulkowym i delikatnie pomalować ciemnozielonym barwnikiem pudrowym.